Věra Sosnarová (autorka knihy „Krvavé jahody“) – 29.9.2017
V pátek 29. 9. 2017 od 18 hodin si všichni zájemci mohli přijít poslechnout nelehký životní příběh paní Věry Sosnarové, která přežila 18 let v sovětských vězeních a gulazích. Této obdivuhodné ženě je již 86 let, takže jsme velice rádi, že se nám podařilo uspořádat její přednášku přímo v Šitbořicích. O tom, že našim občanům není lhostejný osud lidí, kteří v minulosti trpěli pod totalitními režimy, se mohli přesvědčit všichni, kdo se přednášky zúčastnili. Ten večer totiž orlovna doslova praskala ve švech a řada z návštěvníků musela stát i v předsálí u šatny. Paní Věru za její sílu a odvahu zprostředkovat nám svou krutou životní zkušenost na závěr odměnil celý sál bouřlivým potleskem ve stoje. Dle ohlasů návštěvníků je tak jasné, že nikdo z návštěvníků takto stráveného času nelitoval
Alespoň stručně k životnímu příběhu paní Věry Sosnarové
Věra Sosnarová se narodila 5. května 1931 v Brně. Její matka Ljuba ve svých 14 letech emigrovala po první světové válce ze SSSR. Když Rudá armáda v roce 1945 dorazila do Brna, podle sovětských úřadů byla Věřina matka uprchlým sovětským občanem. Tato skutečnost se ukázala osudnou pro celou rodinu. 17. května 1945 vojáci zatkli Věru Sosnarovou, její mladší sestru Naďu, které bylo tehdy 9 let, i jejich matku Ljubu. Otec byl již mrtvý. Vzápětí je v dobytčácích transportovali na Sibiř. Hlavní pracovní náplň představovalo kácení stromů. Pracovalo se 12 hodin denně. Obě sestry překonaly tyfus. Celkem strávily osm let v lesních lágrech a dalších 12 let v různých dolech, továrnách a také na lodi na zpracování ryb. Když Věra Sosnarová po dvaceti letech přijela domů, bylo jí 34 let a vážila 37 kilogramů. Při odjezdu ze SSSR musely obě sestry podepsat, že nikdy nebudou mluvit o tom, co prožily a viděly.
Když parlament v roce 2002 odhlasoval odškodnění obětem gulagu, Věra Sosnarová nebyla schopna prokázat žádným oficiálním dokumentem, že v gulagu skutečně byla. Úředníci po ní dokonce chtěli živého svědka, ale sestra Naďa, která emigrovala do Itálie, odmítla navždy překročit hranice ČR. Když Věra Sosnarová navštívila policejní stanici, kam musela až do poloviny 70. let chodit podepisovat mlčenlivost, zjistila, že vše bylo skartováno. Měla by nárok asi na tři miliony odškodného, ale nedostala nic.
Smrt matky
„Matka to nepřežila. Matka byla s náma jenom tři měsíce. Ráno jsme ji našli 6. ledna na zemi v baráku v kaluži krve. Absolutně nic nevíme. Jestli ji zabili? V kaluži krve byla. Tak jsme ji odtáhli ven a zahrabali do sněhu. Až na jaře potom jsme vykopali jamku a tam ji dali.“